Higiena lekarzy

Jak wskazują wyniki badań Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa w polskich szpitalach co roku dochodzi do ok. 700 tys. zakażeń. Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia, wystarczy zastosowanie się do podstawowych zasad higieny, aby liczbę zakażeń zmniejszyć o połowę. Okazuje się bowiem, iż lekarze zaniedbują poważnie kwestie takie jak dezynfekcja rąk.

Monitoring w 82 placówkach szpitalnych wskazał na to, że dwie trzecie lekarzy na oddziałach zabiegowych oraz prawie trzy czwarte lekarzy pracujących na oddziałach intensywnej terapii ma źle umyte ręce. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, czas trwania mycia rąk powinien wynosić pół minuty – w przypadku użycia specjalnego środka dezynfekującego albo półtorej minuty – w przypadku stosowania tylko wody z mydłem.

Konsekwencje zaniedbań higienicznych lekarzy kosztują ludzkie życie. Jak podaje WHO, co roku z powodu zakażeń szpitalnych ginie ok. 16 mln ludzi na świecie. W ostatnim czasie głośno było w mediach na temat śmierci trzech pacjentów szpitala we Włocławku, u których pojawiła się bakteria wywołująca gangrenę. Bakteria mogła zostać przeniesiona właśnie za pośrednictwem niedomytych rąk.